Timati, Beslan a motýle, aneb na co Sputnik zapoměl

16. 09. 2019 20:24:58
V poslední době nějak moc nesleduji co se u nás děje. Zaregistroval jsem křišťálově čistého Bureše, že už křišťálově čistější být nemůže, ale sleduji spíš Runet , než ho Putin zakáže. To abych věděl co nás tu čeká.

a. Timati

Každý režim má své Helenky , a co byla pro Husáka Vondráčková je pro Putina rapper Timati. Od konce července v Moskvě probíhaly nepovolené i povolené demonstrace proti manipulaci voleb do moskevského zastupitelstva. Příběhy represí a falšování volebních výsledků by vydaly na samostatný blog. Mnoho moskvanů se v současné době přehrabuje ve své knihovně a hledá zapomenutá vydání Rybakova, Solženicina a Orwella a konfrontují je s současnou realitou. Ovšem kromě represí se režim pokusil i o propagandu. Den před moskevskými volbami vyšel na Youtube oficiální klip rapperů Timati a GUFa „ Moskva“ opěvující současnou životní úroveň a úspěchy moskevského starosty Sobjanina. Klip měl nebývalý úspěch. Během osmačtyřiceti hodin získal více jak milion dislajků, což je v rámci ruskojazyčných videí na Youtube rekord, nepřekonal ho ani novoroční projev V.V. Putina ( u toho ovšem po sto tisících dislajků zablokovali možnost hodnocení videa). Timati vydržel do 1,5 milionu negativních hodnocení a pak video stáhl. Takže Vám originál nabídnout nemůžu, ale našel jsem verzi originálního textu kombinovaný ze záběry z oněch výše zmiňovaných moskevských srpnových demonstrací.

b. Beslan.

1. září 2004 čečenští bojovnící obsadili základní školu v osetinském městě Beslan. A zajali přes 1200 rukojmí. 3.září vzali ruské speciální síly školu útokem a rukojmí osvobodili za cenu více jak 300 obětí. Historicky je to nejtragičtější teroristický útok v Rusku. A doteď vyzývá, zejména u obětí některé otázky.

U příležitosti patnáctého výročí natočil Jurij Duď video „Beslan - pamatuj si.“ Asi bych se tím ani nezabýval nebýt reakce kremelské propagandy , která je z videa úplně nepříčetná a obvinila Dudě, že „ otevřel dveře do pekla“. Jurij Duď je asi nejznámější z ruských youtuberů, prominentní komentátor a novinář, který zřejmě oním videem přešel na druhou stranu barikády. Jeho styl mi dost připomíná našeho Jiřího Veselovského, vždy připravený, důsledný a korektní. Neodolal jsem, a na video se podíval, abych pochopil, kvůli čemu Kreml tak zuří. A není mi to úplně jasné. . Věrný svému stylu, totiž Duď jen odhaluje fakt, že kromě zvrácenosti onoho teroristického útoku ,vedení ruských silových složek zpackalo co se dalo a s patnáctiletým odstupem se taky projevuje lhostejnost systému o další osud přeživších obětí. A to je asi to co Kremlu vadí, vždyť na domácí scéně je Putin and Co., největší, nejchytřejší a svět se ho bojí. Popis příjezdu hasičů s cisternami bez vody na místo požáru, odstřelování raketami tělocvičny plné rukojmí a nezájem o oběti z kterých jsou invalidé asi tento obraz narušuje. Přiznám se, že dávno jsem neměl slzy na krajíčku, tak jak u tohoto videa. Milovníky násilných záběrů bohužel zklamu, síla videa není v záběrech, ale ve slovech, a tak bez znalosti ruštiny na to nemá cenu koukat, ale pokud by se někdo našel kdo to přeloží, tak fakt prvotřídní dokument.

c. Motýle. Na rozdíl od Babiše jsem si všiml, že motýle řepku nežerů. Ale to su já a né jeho voliči. Voliči Putina v Rusku žerou pojem stabilita. Za Jelcina byly zmatky a teď žijeme stabilně a v pořádku. Dalo by se říct, že jsou vlastně i rozumnější než někteří u nás. Protože stabilita fakt v Rusku je , sice pochybná a posledních šest let se životní úroveň snižuje a represe zvětšují, ale je to stabilita. U nás se najdou lidi, které nakrmíte pouhým slibem: Ano bude líp.

Putinova kariéra začínala v devadesátých jako asistenta pro ekonomické otázky u petrohradského starosty Sobčaka . Otce jeho protikandidátky při posledních pseudovolbách prezidenta. A víte jak to chodí. Jednou je potřeba ohnout zákon tady, jindy tam, tady se neoficiálně dohodnout, tady formálně deklarovat malou firmu, tady přehlédnout nějakou tu prkotinu a tady se zákonem ohánět. No a pak se ani nenadějete a jste v balíku a to ohromném a všichni vaši kámoši taky. Má to jen jediný háček - v té zemi nejste sami. Normálně tam fakt žije kromě Vás ještě něco. A to něco maká od nevidím do nevidím a naráz si stěžuje , že nemá co do huby. Jedna z Putinových blogerských přezdívek je Pugabe. Dokonce se nedávno objevil blog který reálně biografii a politiku Putina a \Maugabeho srovnával, s optimistickým závěrem, že Putin třeba taky bude sesazen a umře ve vyhnanství jako nedávno Mugabe v Singapuru. Taky se používá přezdívka „soudruh Pu Čhe“

No nám to naštěstí nehrozí, pod vedením soudruha Pur Eše se motýle naučí i řepku žrát a, málem jsem zapoměl: Ano bude líp!

Autor: Václav Dlouhý | pondělí 16.9.2019 20:24 | karma článku: 21.84 | přečteno: 461x

Další články blogera

Václav Dlouhý

Stříbrný věk ruského rocku.

Když mi před čtyřiceti lety duněli v pokojíčku Motorhead a MC5 , tvářili se moji rodiče jako by jim trhali zuby. A já si říkal, jestli taky budu mít taky tiky, až budou moje děti za pár desítek let poslouchat svou oblíbenou hudbu.

8.11.2019 v 18:39 | Karma článku: 6.45 | Přečteno: 234 | Diskuse

Václav Dlouhý

Z lásky k Česku

Nevím kdo vymyslel tuhle brutalitu ,ale jako reklama něčeho ,co si říká KAUF ..land je minimálně paradoxní. Jako i jiné slogany. „Nakupujte hezky česky“, nebo „ Práce osvobozuje“. Co je na tom posledním špatného?

21.10.2019 v 20:56 | Karma článku: 12.30 | Přečteno: 348 | Diskuse

Václav Dlouhý

Michalok, Lyapis Trubeckoy a Brutto Nostra

Blog bez ambicí na karmu. Několikrát jsem psal o ruskojazyčném rocku a zmiňoval fenomén Lyapis Trubeckoy. Dnes jsem narazil na zcela nový dokument Brutto Nostra, který mapuje historii onoho fenoménu. Odkaz na konci blogu :-).

11.10.2019 v 20:43 | Karma článku: 4.86 | Přečteno: 86 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jan Šesták

Václav Havel, OF atd. obrodili komunisty už 24. listopadu 1989

Při každém výročí sametu je v mnoha médiích opakována situace při tiskovce OF v Laterně magice, kdy J. Černý s jásotem oznamuje odstoupení Miloše Jakeše a spol., když se s ním raduje také V. Havel, A. Dubček a celá Laterna magika.

16.11.2019 v 21:09 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 57 | Diskuse

Josef Nožička

Proč Letnou 2019 nelze srovnávat s Letnou 1989

Je od členů sdružení Milion chvilek pro demokracii korektní, když srovnávají dnešní demonstraci na Letné s demonstracemi, které na stejném místě proběhly v roce 1989?

16.11.2019 v 20:50 | Karma článku: 19.94 | Přečteno: 217 | Diskuse

Marek Hurt

Proč si Babiš s Milionem chvilek.....

vytře svoji vitrínu s instalovanými anopolitiky, aneb kdy přijde do České republiky politické jaro?

16.11.2019 v 16:06 | Karma článku: 38.31 | Přečteno: 1985 | Diskuse

Hana Šťastná

Tenkrát jsem místo „Lidská práva“ křičela „Lucka je kráva“ a teď chci házet sametovou síť

Husákovo dítě Štěstěny. Jsem já. Před třiceti lety mne hezky v závětří až do Vánoc vozila sametová vlna, která k nám do Budějc přitekla proti proudu Vltavy.

16.11.2019 v 14:04 | Karma článku: 18.69 | Přečteno: 453 | Diskuse

Tomáš Gayer

Příznivé klima = dobrá úroda ovoce - drobná poznámka (k 17. 11. 1989) č. 6

Námětem k tomuto blogu jsou události kolem 17. listopadu před 30 lety, které si právě připomínáme a vliv klimatu na úrodu ovoce....

16.11.2019 v 12:13 | Karma článku: 12.28 | Přečteno: 194 | Diskuse
Počet článků 105 Celková karma 11.36 Průměrná čtenost 885

Věčný hledač čehokoliv. P.S. kašlu na interpunkci :-)

Najdete na iDNES.cz